FileZilla Site Ekleme

Filezilla, ftp bağlantısı yapmak için kullanılan programlardan bir tanesidir. Kullanımının kolay olması ve ücretsiz olması nedeniyle bu programın kullanımı çok yaygındır. Filezilla programının birçok gelişmiş özelliği bulunmaktadır. Bu yazımızda Filezilla üzerine ftp bağlantı oturumunun nasıl kaydedileceğini anlatacağız. Bu özellik Filezilla’da site ekleme olarak adlandırılmaktadır. Şimdi bu işlemin nasıl yapılacağını öğrenelim;

1-) İlk olarak Filezilla programını başlatıyoruz. Filezilla programının menüsünden Dosya yazan yere tıklıyoruz. Açılan alt bölümden Site Yöneticisi yazan yere tıklıyoruz.

2-) Açılan ekrandan ilk olarak Yeni Site yazan butona tıklıyoruz. Daha sonra Sitelerim bölümünden oluşturduğumuz yeni site için bir isim veriyoruz. Bu işlemleri yaptıktan sonra ekranın sağ tarafındaki alanlara ftp bilgilerimizi giriyoruz ve Tamam butonuna tıklıyoruz. Bu bölümde doldurulacak alanlar şu şekildedir;

Sunucu: Bu bölüme ftp sunucunuzun ismini veya ip adresini yazıyorsunuz.
Kapı Numarası: Bu bölüme sunucunun ftp port numarasını yazacaksınız. Varsayılan olarak 21’dir. Eğer değiştirildiyse sistem yöneticisinden veya hosting sağlayıcı firmanızdan bilgi almanız gerekmektedir.
Oturum Açma Türü: Bu bölümden Parola sorulsun yazan yeri seçtiğinizde her bağlantı yapmak istediğinizde ftp alanınızın parolasını girmeniz gerekecektir. Güvenlik nedeniyle bu bölümü seçmeniz tavsiye edilir.
Kullanıcı Adı: Bu bölüme ftp kullanıcı adınızı gireceksiniz.

Gerekli alanları doldurduktan sonra Site Yöneticisi bölümünden ftp hesaplarınıza kısa yoldan bağlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir