Active Directory Nedir? Ne İşe Yarar?

İşyerlerinde artık neredeyse tüm sistemler bilgisayarlara bağlı olarak yönetimi sağlanmaktadır. Bilgisayar sistemlerinde yaşanacak ufak bir aksaklığın işlerimizin aksamasına da neden olacağı bir gerçektir. Bundan dolayı şirket ortamındaki bilgisayarların belirli bir düzen içinde yönetilmesi çok önemli bir işlemdir.

İşyerlerinde bilgisayarların Workgrup ortamında çalıştırılması güvenlik açısından sıkıntılı durumlar oluşturacağı bir gerçektir. Ayrıca bu yapı yönetimsel olarak zorlukları da ortaya çıkaracaktır. Bu gibi sıkıntılı durumları ortadan kaldırmak Microsoft firması Active Directory servisini geliştirmiştir. Active Directory servisi, network ortamındaki bilgisayarların (client) merkezi olarak yönetilmesine olanak sağlayan bir yapıdır. Bu yapı ile client bilgisayarı merkezi bir sunucu üzerinden yönetmemiz mümkün olmaktadır. Bu yönetim işlemleri ise işyerlerinde daha çok bilgi işlem personelleri tarafından yapılmaktadır.

Active directory servisi bilgi işlemcilerin işlerini çok kolaylaştıran bir yapıdır. Örneğin bir programı şirket ortamındaki tüm bilgisayarlara kurmamız gerekiyor. Workgorup ortamında bu işlemi yapmak için tüm bilgisayarlara teker teker programın kurulumunu yapmamız gerekecektir. Şirket ortamında 4 veya 5 adet bilgisayarın olması pekte sorun değildir. Fakat bilgisayar sayısının 100 ve üzeri olduğunu düşünelim. Bu işlemi yapmak saatlerimizi hatta günlerimizi alacaktır. İşte bu gibi durumlar için Active Directory servisi imdadımıza yetişmektedir. Active Directory sayesinde tüm client bilgiayarlara merkezi olarak programın kurulumunu, yerimizden kalkmadan kolay ve hızlı bir şekilde yapabiliriz.

Bu yazımızda Active Directory servisinden kısaca bahsettik. İlerleyen günlerde Active Directory kurulumu ve kullanımı ile ilgili makaleler yayınlayacağız. Bizi takip etmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir