Ağ Ortamında Dosya Aktarımı

Bir bilgisayardan başka bir bilgisayara dosya transferi yapmak istediğimizde genellikle internet ortamında bulunan dosya transfer servislerini kullanmaktayız. Bunun yanında fiziksek olarak aktarım yapmak için hariciler bellekler işimizi görmektedir. Bu imkanlardan biri elimizde olmasa bile aynı local ortamda yer alan iki bilgisayar arası dosya transferi yapmamız mümkündür. Hem de bu işlemi programsız olarak kolay bir şekilde yapabiliriz. Bu işlemi yapmak için bilgisayarların Windows tabanlı olması yeterlidir. Tabi aynı network ortamında olmaları da gerekmektedir. Bu gereksinimleri karşılamamız durumunda programsız ve internetsiz olarak iki bilgisayar arası dosya transferi yapabiliriz.

Ağ Ortamında Dosya Transferi Yapmak için Hangi İşlemler Yapılmalı?

Ağ ortamında bir bilgisayardan başka bir bilgisayara dosya transferi yapmak için ilk olarak Windows + R tuşların birlikte basıyoruz. Bu işlemden sonra Çalıştır kutucuğu karşımıza gelecektir. Bu kutucuğa aşağıdaki değeri giriyoruz;

\\ipadres-veya-bilgisayarismi\c$

Burada ipadres-veya-bilgisayar ismi yazan yere bilgisayarımızdan dosya transferi yapmak istediğimiz karşı bilgisayarın ismini yazmamız gerekmektedir. Bu değeri onayladıktan sonra karşı taraftaki bilgisayar hesabının kullanıcı adı ve şifresi bizden istenecektir. Gerekli hesap bilgilerini girdikten sonra karşı tarafındaki bilgisayarın c sürücüsüne erişebiliyor olacağız. Artık bilgisayarımızdan istediğimiz bir dosyayı kopyala yapıştır yöntemiyle karşı bilgisayara aktarabiliriz.

Not: Active Directory yapısının olduğu sistemlerde admin yetkisine sahip bir hesap ile bu şekilde dosya aktarımı yapabilmemiz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir