Windows Yazdırma Biriktiricisi Sorunu Çözümü

Bilgisayarımızda yazıcıdan çıktı almak istediğimizde yazıcı kuyruğundaki dosyaların birikmesine bağlı olarak hata almamız en çok karşılaştığımız yazıcı problemlerin başında yer almaktadır. Windows işletim sistemlerinde yazıcı kuyruğunu Hizmetler içinde yer alan Yazdırma Biriktiricisi servisi kontrol etmektedir. Yazdırma kuyruğu ile ilgili sorunları bu servisi resetleyerek veya yazıcı driverını güncelleyerek çözebiliriz. Bu işlemleri yapmamıza rağmen sorun kalıcı olarak çözülmüyorsa Windows işletim sistemimizi güncellememiz sorunumuzu ortadan kaldırabilir.

Yazdırma Biriktiricisi Nasıl Resetlenir?

Yazıcı kuyruğu ile ilgili bir problem yaşadığımızda Yazdırma biriktiricisi servisini resetlememiz sorunumuzu büyük oranda ortadan kaldıracaktır. Şimdi bu işleminin nasıl yapılacağını öğrenelim.

1-) İlk olarak bilgisayarımızın klavyesinden Windows + R tuşlarına birlikte basıyoruz. Açılan çalıştır kutucuğuna services.msc yazıp Tamam butonuna tıklıyoruz.

2-) Açılan ekrandan Yazdırma Biriktiricisi yazan yeri buluyoruz ve üstüne sağ tuş ile tıklıyoruz. Açılan menüden Yeniden Başlat yazan yere tıklıyoruz.

Bu işlemden sonra yazıcı kuyruğuna bağlı olarak yaşadığımız sorun ortadan kalkacaktır.

Otomatik Olarak Yazdırma Biriktiricisi Resetleme

Bu sorunu sürekli olarak yaşayan bilgisayara bir bat dosyası oluşturarak yazdırma biriktiricisi servisini bir tık ile otomatik olarak resetleyebiliriz. Bu işlem için aşağıdaki adımları uygulamamız yeterli olacaktır;

İlk olarak masaüstünde boş bir yere sağ tuş ile tıklıyoruz. Açılan menüden Yeni – Metin Belgesi yazan yerlere tıklıyoruz. Bu işlemden sonra masaüstümüzde yeni metin belgesi oluşacaktır. Bu metin belgesini açıp aşağıdaki komutları uyguluyoruz;

@Echo Off
net stop spooler
net start spooler
exit

Komutları girdikten sonra dosyayı herhangi bir isim ile .bat uzantı olarak kaydediyoruz. Bu işlemden sonra bu bat dosyasına çift tıkladığımızda yazdırma biriktiricisi servisi otomatik olarak resetlenecektir.

Yazıcı kuyruğu ile ilgili yaşanacak sorunlara karşı bu şekilde çözümler sağlayabilirsiniz. Tekrar görüşmek üzere. Şimdilik hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir