Windows Olay Günlüğü Temizleme

Windows işletim sistemlerinde yaşanan tüm süreçler (hatalar, uyarılar) Olay Görüntüleyicisi bölümüne kayıt edilmektedir. Sistem ile ilgili bir hata veya sorun yaşandığında Olay Görüntüleyicisi servisini başlatarak gerekli kontrolleri yapabiliriz. Bu bölümdeki kayıtlar zamanla dolmaktadır. Buda karışıklığa neden olabilmektedir. Bu nedenden dolayı belirli aralıklarda bu kayıtları silmemiz önemlidir.

Olay Görüntüleyicisi Kayıtları Nasıl Silinir?

1-) Bu işlem için ilk olarak bilgisayarımızın arama bölümüne Olay Görüntüleyicisi yazıyoruz. Bulunan değerinin üstüne tıklıyoruz.

2-) Açılan sayfanın sol tarafından Windows Günlükleri yazan yerin üstüne tıklıyoruz. Açılan alt bölümden Uygulama yazan yerin üstüne sağ tuş ile tıklıyoruz. Gelen menüden Günlüğü Temizle yazan yere tıklıyoruz.

3-) Bu işlemlerden sonra bir uyarı karşımıza gelecektir. Bu uyarıyı Temizle diyerek geçtiğimizde ilgili grubun olay günlüğü kalıcı olarak silinecektir. Kaydet ve Temizle yazan butona tıkladığımızda ise kayıtlar Olay Görüntüleyicisi bölümünden yine silinecektir. Fakat bilgisayarımıza dosya olarak kaydedilecektir. Yani tamamen silinmeyecektir.

Evet Windows’ta olay günlüğü temizleme işlemi bu kadar kolay. Güvenlik, kur, sistem bölümlerinin kayıtlarını da bu şekilde temizleyebiliriz. Tekrar görüşmek üzere. Şimdilik hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir