Tracert Komutu Nedir?

Windows işletim sistemlerinde bulunan cmd komut satırı üzerinden birçok işe yarayacak sorgulamayı yapabiliriz. Özellikle network durumu ile ilgili bilgi almak istediğimizde cmd komut satırı imdadımıza yetişmektedir. Network durumu ile ilgili sorgulama yapabileceğimiz komutlardan bir tanesi tracert komutudur. Bu makalede bu komutun hangi amaç ile kullanıldığını öğreneceğiz.

Tracert Komutu Ne İşe Yarar?

Tracert komutu, TCP/IP yapısında bir paketin kaynaktan hedefe doğru ilerlerken hangi yolu (ynlendiricileri) izlediğini göstermeye yarayan bir komuttur. Kısaca bir cihazdan bir ip adresine ulaşmak için hangi yönlendiricilerden geçtiğimizi gösteren bir komuttur. Şimdi bu komutun nasıl kullanıldığını öğrenelim;

İlk olarak Windows + R tuşlarına basarak çalıştır ekranını açıyoruz. Açılan kutucuğa cmd yazıp Tamam butonuna tıklıyoruz. Bu işlemden sonra siyah bir ekran karşımıza gelecektir. Bu ekran cmd komut ekranıdır. Bu ekran üzerinden aşağıdaki örnekteki gibi tracert komutunu kullanabiliriz;

tracert bilgialnet.com
veya
tracert 192.168.1.100

İlk komutta bilgialnet.com sitesine cihazımızdan ulaşmak için hangi yönlendiricilerden geçtiğimiz karşımıza gelecektir. İkinci komutta ise 192.168.1.100 ip adresine ulaşmak için hangi yönlendiricilerden geçtiğimiz karşımıza gelecektir.

Bu komutu örneklerdeki gibi local ve internet ortamında sorgulamalar yapmak için kullanabiliriz. Tekrar görüşmek üzere. Şimdilik hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir