Subdomain Başka Sunucuya Yönlendirme

Web hosting işleri ile uğraşanlar gün içinde müşterilerinin birçok isteğiyle karşılaşmaktadır. Bu istekler daha çok sunucu yönetimi ile ilgili olmaktadır. Bu isteklerden biri subdomainin farklı bir sunucuda veya hosting üzerinde barınmasıdır. Hosting yönetim işlerinde yeni olanlar bu işlemin zor ve zahmetli bir işlem olduğunu düşünmektedir. Dns’nin mantığını kavrayanlar için bu işlem çok kolaydır. Subdomaini farklı bir hosting üzerinde yayınlamak için dns üzerinde ufak bir ayar yapılması gerekmektedir. Bu yazıda bu işlemin Cpanel’de nasıl yapılacağını anlatacağım.

1-) İlk olarak subdomain yayınlayacağımız hostingde subdomain hesabımızı oluşturuyoruz. Hosting panelden subdomian (alt alan adı) bölümünden oluşturabiliriz. Tüm panellerde bu isim altından yapabiliriz.

2-) Daha sonra ana domainizin barındığı hosting hesabımızın Cpanel’ine giriş yapıyoruz. Cpanel Ana sayfasından Zone Editor yazan yere tıklıyoruz.

3-) Gelen ekranda alan adımızın isminin yazdığı yerin sağ tarafından A Record yazan butona tıklıyoruz.

4-) Açılan bölümde name yazan yere Subdomin ismini yazıyoruz. Address yazan yere de subdomainimiz hangi sunucuda bulunuyorsa o sunucunun ip adresini yazıyoruz ve Add an a record yazan butona tıklıyoruz.

Evet bu işlemlerden sonra subdomainimiz farklı bir hosting hesabı üzerinden yayınlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir