Linux Disk Bölümleme

Linux işletim sistemlerinde fdisk kullanarak kolay bir şekilde disk bölümlemesi yapabiliriz. Bu yazıda bu işlemin nasıl yapılacağını detaylı bir şekilde anlatacağız.

Linux’ta Disk Bölümleme Nasıl Yapılır?

Bu işlemin adımları genel olarak aşağıdaki gibidir;

1-) Linux’ta disk bölümleme işlemi root yetkisi gerektiğinden dolayı ilk olarak aşağıdaki komutu uygulayarak root yetkisine sahip oluyoruz;

sudo su
veya
su

Bu komuttan sonra bizden root şifresi istenecektir. Root şifresini girdikten sonra root yetkisine sahip olacağız. Artık her komutta sudo veya su komutunu uygulamamıza gerek kalmayacaktır.

2-) İlk olarak sistemimizde yer alan diskleri ve disk bölümlerini ağaç yapısında görüntülemek için lsblk komutunu uyguluyoruz;

Disklerimiz sda, sdb şeklinde gözükecektir. Disk bölümleri (partiton) ise sda1, sda2, sdb1 şeklinde gözükecektir. Bu isimlendirme yapınıza göre değişebilir. Görselde de gözüktüğü gibi bizim sdc isminde 4 GB’lık bölümlenmemiş bir diskimiz bulunmaktadır. Bu diski bölümlendireceğiz.

3-) Fdisk kullanarak disk bölümlendirmek için ilk olarak aşağıdaki komutu uyguluyoruz;

fdisk /dev/sdc

Bu komuttan sonra bizden birkaç bilgi istenerektir. Bu bilgiler;

Command (m for helped): Bu bölümü n tuşuna basıp enter yaparak geçiyoruz.
Partition number: P (primary partition) tuşuna basıp enter yapıyoruz.
Partition number: Bu bölümü enter yaparak geçebiliriz. Bu bölümden partitionu numaralandırabiliriz (sdc1, sdc2). Boş bıraktığımızda default olarak bir değer atanır (Bizim örneğimizde partition ismi sdc1 olacaktır).
First sector: Enter yaparak geçiyoruz.
Last sector: Partition boyutunun ne olmasını istiyorsak burada belirtiyoruz. Boş bırakıp enter yaparsak boştaki tüm alan kullanılacaktır. Biz tüm alanı kullanacağımız için bir değer yazmadan enter yapıyoruz. Eğer 2GB’lık bir alan kullanmak isteseydik +2G yazıp enter yapmamız yeterli olacaktı.
Command (m for helped): Yaptığımız değişiklikleri kaydetmek için bu bölümde w tuşuna basıp enter yapıyoruz.

4-) Oluşturduğumuz partitionu görüntülemek için tekrar lsblk komutunu uyguluyoruz.

5-) Oluşturduğumuz partitionu Linux disk yapısında biçimlendirmek için aşağıdaki komutu uyguluyoruz;

mkfs.ext4 /dev/sdc1

6-) Son olarak partitionu kullanmak için mount işlemini yapıyoruz. Bu işlem için ilk olarak bulunduğumuz konumda yenidisk isimli bir klasör oluşturuyoruz ve bu klasör içine partitionu mount ediyoruz. Bu işlem için aşağıdaki komutları uygulamamız yeterli olacaktır;

mkdir yenidisk
mount /dev/sdc1 yenidisk

Evet artık partitionu kullanabiliriz. Tekrar görüşmek üzere.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*