Elektrik Nasıl Üretilir?

elektrik nedir

Biran için hayatımızda elektriğin olmadığını düşünelim. Bu durumda telefon, televizyon, bilgisayar gibi hayatımızın vazgeçilmez parçası haline gelen cihazlarımız çalışmayacaktı. Ayrıca gecelerimizi aydınlatan lambalarımız da yanmayacaktı. Elektrik olmasa dünya olarak büyük sıkıntı içine düşeceğimiz bir gerçek. Peki hayatımızda bu kadar önemli yeri olan elektriğin nasıl oluştuğunu hiç düşündünüz mü? Elektrik, iletken bir telin manyatik bir alan içinde (mıknatısların yer aldığı bir alan) döndürülmesi sonucunda oluşmaktadır. Evet elektriğin üretim mantığı bu kadar kolaydır. Fakat elektrik evimize ve işyerimize gelirken bazı aşamalardan geçmektedir. Bu aşamalar uzmanlık ve mühendislik bilgisi istemektedir.

Elektriğin tanımını yaparken iletken bir telin (bobin) manyatik bir alan içinde döndürülmesi gerektiğini söylememiştik. Peki bu döndürme işlemini nasıl sağlarımız. Bu işlem için doğal yollardan yararlanılmaktadır. Örneğin barajlarda suyun gücünden, rüzgar enerjisinden, buhar gücünden yararlanmak gibi. Elektirik üretildikten sonra şehir merkezlerine taşınması gerekmektedir. Bu işlem için basit tabiriyle iletken teller ve trafolar kullanılmaktadır. Elektrik ilk olarak kayıpsız taşınabilmesi için yüksek voltajlara çıkarılmaktadır. Bu işlem trafolar aracılığı ile yapılmaktadır. Bu şekilde az kayıp ile şehirlerimize ve mahallelerimize gelen elektrik yine trafolar aracılığı ile voltajı düşürülmektedir. Bu şekilde evimizde veya işyerimizde kullanılmaya uygun duruma getirilmektedir. Evet elektriğin üretimi ve evlerimize ulaşma mantığı bu kadar kolay.

Elektrik akımı alternatif ve doğru akım olarak ikiye ayrılmaktadır. Evlerimizde prizlerimize ulaşan akım alternatif akımdır. Pil, akü, batarya ile elde ettiğimiz akım ise doğru akımdır. Bu konular ile ilgili detaylı bir makale yayınlayacağız. Bizi takip etmeye devam edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir