Cpanel Alan Adı Yönlendirme

Cpanel’de yönlendirme işlemlerini kolay ve detaylı bir şekilde yapabilmemiz mümkündür. Cpanel yönlendirme bölümünü kullanarak bir dizini veya alan adını farklı bir adresi yönlendirebiliriz. Şimdi bu işlemin adımlarını öğrenelim;

1-) İlk olarak yönlendirme yapacağımız web sitemizin Cpanel hesabına giriş yapıyoruz;

https://websiteismi.com:2083

2-) Cpanel ana sayfasından Redirects yazan yere tıklıyoruz.

3-) Açılan bölümden aşağıdaki alanları sırası ile dolduruyoruz;

Type: Buradan yönlendirme tipini belirliyoruz. 301 kalıcı, 302 ise geçici yönlendirmedir. Eğer alan adımızı kalıcı olarak bir adrese yönlendireceksek 301’i seçmeliyiz. Bakım gibi bir nedenden dolayı geçici bir yönlendirme yapacaksak 302’yi seçmeliyiz.

https?://(www.)?: Bu bölümden yönlendireceğimiz alan adımızı seçeceğiz. Cpanel’de barındırdığımız alan adları burada gözükecektir. İlgili alan adını buradan seçmeliyiz.

/ : Eğer alan adını direkt olarak değil de bir dizini yönlendirmek istiyorsak dizin adını buraya yazacağız. Alan adı yönlendirme yapılacaksa burası boş geçilmelidir.

Redirects To: Bu bölüme yönlenecek adresi yazıyoruz.

www. Redirection: Bu bölümden Redirect with or without www olan yeri seçili bırakıyoruz. Bu şekilde www ile ve www olmadan yönlendirme yapılmasını sağlamış oluyoruz.

Gerekli bölümleri doldurduktan sonra Add butonuna tıkladığımızda yönlendirme işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır. Bu işlemi yaptıktan sonra farklı cihazlardan yönlendirme işlemini kontrol etmemiz sağlıklı olacaktır.

Cpanel’de yönlendirme işlemi bu kadar kolay. Cpanel ile ilgili konularımıza devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir