Active Directory Kullanıcı Oturum Açma Kısıtlama

Active Directory’de oluşturulan her kullanıcı varsayılan olarak domaine alınmış tüm bilgisayarlarda oturum açabilmektedir. Bu durumu engelleyerek bazı kullanıcıların sadece istediğimiz bilgisayarlarda oturum açmasını sağlayabiliriz. Şimdi bu işlemin nasıl yapılacağını öğrenelim;

1-) Bu işlem için ilk olarak Windows + R tuşlarına birlikte basarak Çalıştır ekranını açıyoruz. Gelen kutucuğa dsa.msc yazıp enter tuşuna basıyoruz.

2-) Açılan Active Directory Users and Computers sayfasından her bilgisayarda oturum açmasını engellemek istediğimiz kullanıcıyı buluyoruz ve üstüne çift tıklıyoruz.

3-) Bu işlemlerden sonra kullanıcının Properties ekranı karşımızda gelecektir. Buradan ilk olarak Account sekmesine tıklıyoruz. Açılan alt bölümden Log On To… yazan butona tıklıyoruz.

4-) Gelen ekranda ilk olarak The following computers yazan yeri seçiyoruz ve Computer name yazan yere kullanıcının oturum açmasını istediğimiz bilgisayarın ismini yazıyoruz ve Add butonuna tıklıyoruz. Bu şekilde birden fazla bilgisayar ismi ekleyebiliriz.

5-) Gerekli tanımlamaları yaptıktan sonra OK butonuna tıklıyoruz.

6-) Tekrar OK butonuna tıklayarak işlemimizi tamamlıyoruz.

Artık kullanıcı sadece istediğimiz bilgisayarlarda oturum açabilecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*